Pokrajinski zavod za zaštitu prirode

geoportal
Zbrinjavanje
UNESCO – Man and the Biosphere Programme
restore4Life projekat
coopMDD projekat
logo-lifeline-mdd

INFORMATOR O RADU PZZP

INFORMATOR O RADU PZZP

Događaji

April 2021
pon uto sre čet pet sub ned
1
Nema slike
Od 1. aprila 1966. godine, Pokrajinski zavod za zaštitu prirode se brine o zaštiti i očuvanju prirode na prostoru Vojvodine , kao i o prirodnjačkim studisjkim zbirkama nasledenim od Poljoprivrednog arhiva. Pokrajinski zavod za zaštitu prirode prestao je sa radom 1993. godine kada je na teritoriji Srbije formiran jedinstveni Zavod za zaštitu prirode Srbije u čijem sastavu je Pokrajinski zavod funkcionisao kao radna jedinica u Novom Sadu. Stvaranjem zakonske osnove u Zakonu o zaštiti prirode („Službeni glasnik RS“ br. 36/09), od RJ u Novom Sadu, osnovan je Odlukom Skupštine AP Vojvodine 16. februara 2010. godine, a sa radom zapoceo 1. aprila 2010. godine Pokrajinski zavod za zaštitu prirode.
Datum :  četvrtak, 01 april 2021
2
3
4
5
6
7
Nema slike
Svetski dan zdravlјa (engl. World Health Day) obeležava se širom sveta 7. aprila svake godine pod pokrovitelјstvom Svetske zdravstvene organizacije. Odluka da se ovaj dan obeležava kao Svetski dan zdravlјa donesena je na 1. skupštini ove organizacije, održanoj od 24. juna do 24. jula 1948. godine u Ženevi, pošto je 7. aprila iste godine odluka o konstituisanju SZO zvanično stupila na snagu nakon što je i poslednja država članica UN ratifikovala ovu odluku.
Datum :  sreda, 07 april 2021
8
9
10
11
Nema slike
U Srbiji se 11-tog aprila obeležava Dan zaštite prirode koji je prilika da se ukaže ne samo na značaj očuvane prirode za opstanak živog sveta i kvalitet životne sredine i življenja ljudi, već i značaj upravljanja zaštićenim područjima. Dan zaštite prirode, ustanovlјen 2009. godine Zakonom o zaštiti prirode obeležava se sa cilјem da se najšira javnost podseti na ulogu i značaj zaštite nacionalne prirodne baštine.
Datum :  nedelja, 11 april 2021
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
Nema slike
Dan planete Zemlje ili Dan Zemlje obeležava se 22. aprila u više od 150 zemalja širom sveta. Ovaj praznik ima za cilј da poveća svest lјudi o ugroženosti životne sredine, kao i da se za njih angažuje što šira javnost.
Datum :  četvrtak, 22 april 2021
23
24
25
26
27
28
29
30
Nema slike
Zavod za zaštitu prirode Srbije je stručna ustanova koja obavlјa delatnost zaštite i unapređenja prirodne baštine Srbije, osnovana 30. aprila 1948. godine kao Zavod za zaštitu i naučno proučavanje prirodnih retkosti Srbije.
Datum :  petak, 30 april 2021
logo-pannoneagle

PZZP je član IUCN-a

IUCN
wwf-logo

WWF - FOND ZA ZAŠTITU PRIRODE

O ekološkoj mreži u AP Vojvodini

O ekološkoj mreži u AP Vojvodini

Ekološka mreža je skup međusobno povezanih ili prostorno bliskih zaštićenih područja i ekološki značajnih područja koji omogućava slobodni protok gena i bitno doprinosi očuvanju prirodne ravnoteže i biološke raznovrsnosti i unutar kojih se delovi povezuju prirodnim ili veštačkim ekološkim koridorom“(“Službeni glasnik RS”, br. 5/2010).

Zaštita biodiverziteta direktno obezbeđuje očuvanje prirodnih sistema i procesa, a takođe doprinosi i očuvanju sposobnosti adaptacije na izmenjene uslove sredine, kao što su klimatske promene. Ekološka mreža je koherentni sistem prostornih celina u prirodnom i/ili blisko-prirodnom stanju koji su izdvojeni sa ciljem održavanja i unapređenja ekoloških funkcija, a istovremeno pružaju odgovarajuće mogućnosti za održivo korišćenje prirodnih resursa. „Jezgra“ mreže predstavljaju područja značajna za očuvanje biodiverziteta koja su međusobno povezana ekološkim koridorima, a u slučaju potrebe određuje se i zaštitna zona koja smanjuje negativne uticaje okruženja.

Formiranje nacionalne ekološke mreže je multidisciplinarni zadatak, koji treba da definiše i objedini interese zaštite prirode, vodoprivrede, poljoprivrede i šumarstava, kao i ekonomske interese lokalnog stanovništva, u skladu sa mogućnostima razvoja pojedinačnih regiona. Unapređivanje postojećih i formiranje novih ekoloških koridora, formiranje i multifunkcionalno uređenje tampon–pojasa treba da se odvija u vidu međusektorske saradnje, sa uključivanjem što većeg broja zainteresovanih subjekata, na svim nivoima planiranja i realizacije.

Strategija očuvanja Panevropskog biološkog i predeonog diverziteta (PEBLDS) predviđa formiranje Panevropske ekološke mreže koja je sastavljena od nacionalnih ekoloških mreža. Ekološka mreža objedinjuje i područja koja su najznačajnija za ispunjenje naših međunarodnih obaveza sa aspekta zaštite prirode i životne sredine. Pojedina područja nacionalnih mreža od međunarodndog značaja, kao delovi međunarodnih ekoloških mreža (Emerald, Natura 2000), mogu da dobiju posebnu stručnu pomoć ili jaču zakonsku zaštitu. Formiranje ekološke mreže je regulisano Zakonom o zaštiti prirode i Uredbom o ekološkoj mreži.

Top of Page