Pokrajinski zavod za zaštitu prirode

geoportal
Zbrinjavanje
UNESCO – Man and the Biosphere Programme
restore4Life projekat
coopMDD projekat
logo-lifeline-mdd

INFORMATOR O RADU PZZP

INFORMATOR O RADU PZZP

Događaji

Maj 2024
pon uto sre čet pet sub ned
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
Nema slike
Generalna skupština Ujedinjenih nacija proglasila je 22. maj za Dan zaštite biodiverziteta u cilju podizanja svesti gradjana i povećanja razumevanja značaja njegovog očuvanja i održivog korišćenja. Biodiverzitet kako u prošlosti tako i danas je pod velikim pritiskom različitih faktora ugrožavanja. Mnoge biološke vrste su ugrožene u većem ili manjem stepenu, na pragu su nestajanja ili su čak neke i zauvek izgubljene. Usvajanjem Konvencije o biološkoj raznovrsnosti, na samitu UN o zaštiti životne sredine i održivom razvoju (Rio de Žaneiro, 1992. godine), ostvaren je opšti konsenzus da je biodiverzitet, koji nam obezbeđuje ne samo materijalna bogatstva, već i duhovno zdravlje, temelj zdrave životne sredine i održivog razvoja. Takođe je dogovoreno da zaštita i održivo korišćenje biodiverziteta treba da bude briga celog čovečanstva na globalnom, regionalnom i lokalnom nivou, naročito u borbi protiv siromaštva.
Datum :  sreda, 22 maj 2024
23
24
Nema slike
Evropski dan parkova proglasila je Federacija nacionalnih parkova Evrope, s ciljem da skrene pažnju javnosti na značaj zelenih površina. Ovaj datum je odabran kao sećanje na proglašenje prvih evropskih nacionalnih parkova - devet nacionalnih parkova u Švedskoj, 24. maja 1909. godine. Prvi put je Dan parkova obeležen širom Evrope 1999. godine, a u Srbiji se obeležava od 2001. godine.
Datum :  petak, 24 maj 2024
25
26
27
28
29
30
Nema slike
Duvan je drugi glavni uzrok umiranja u svetu. Godine 1967. održana je Prva svetska konferencija o pušenju i zdravlju, a godine 1971. Svetska zdravstvena organizacija odlučuje se za sistemsku borbu protiv pušenja duvana i pušenje je definisano kao bolest zavisnosti.
Datum :  četvrtak, 30 maj 2024
31
logo-pannoneagle

PZZP je član IUCN-a

IUCN
wwf-logo

WWF - FOND ZA ZAŠTITU PRIRODE

Prirodnjačke zbirke

Geološko – paleontološka zbirka

Formiranjem Prirodnjačkog odelenja pri Vojvođanskom muzeju 1947. godine, započet je rad na prikupljanju muzejskog materijala iz oblasti geologije. U to vreme odelenje raspolaže vrlo malim brojem primeraka (176 inventarisanih primeraka) čiji je osnov…

Mineraloška i petrološka zbirka

Mineralošku zbirku čine uzorci ruda i minerala iz poznatih rudnika bivše Jugoslovije (Treoča, Majdanpek i dr.), a treba istaći i vrednu kolekciju minerala sa područja Makedonije. Primerci se ističu lepotom, specifičnim i vrlo…

Botanička zbirka

Botanička kolekcija Pokrajinskog zavoda za zaštitu prirode je jedna od 4 institucionalne botaničke kolekcije u Srbiji. Botanički fond sadrži blizu 30 000 presovanih i konzerviranih uzoraka viših biljaka, mahovina, lišajeva i jetrenjača sakupljenih…

Entomološka zbirka

Formirаnje entomološke zbirke zаpočinje osnivаnjem entomološkog odsekа početkom 1957. godine. Nа sаkupljаnju, prepаrovаnju i formirаnju studijske zbirke prvi je rаdio Aleksаndrа Petrik. Zаstoj u rаdu sа ovom zbirkom postojаo je tokom šezdesetih godinа.…

Ihtiološka zbirka

Hidrobiološki odsek u Prirodnjačkom odeljenju osnovan je 1954. godine i započinje radom kustosa Milene Ćirić na formiranju zbirke. Rad ponovo dobija na intezitetu 1974. godine, nakon aktiviranja hidrobiološke službe u Pokrajinskom zavodu za…

Herpetološka zbirka

Studijska zbirka vodozemaca i gmizavaca nije postojala sve do 1994. godine, kada je dolaskom stručnog saradnika za herpetologiju mr Krizmanić Imrea, započeto njeno formiranje. Za potrebe stalne izložbe u zgradi Topovnjače, kao i…

Ornitološka zbirka

Ornitološka zbirka je bez sumnje jedna od najbogatijih i najvrednijih u muzejskim fondovima Zavoda. Njeno stvaranje je započeto 1947, uglavnom poklonima spoljnjih saradnika i otkupom. Organizovani rad i sakupljanje širih razmera nastupilo je…

Teriološka zbirka

Sistematičan rad na prikupljanju, obradi i deponovanju materijala studijske zbirke sisara započinje 1957. Rad se intenzivira od 1960. godine, kada je Mihalj Mikeš došao na mesto kustosa u prirodnjačkom odeljenju. Do 1968. godine…
Top of Page