Sava TIES – Radionica o podizanju svesti
- Objavljeno u Projekat Sava TIES
- Pročitano 4322 puta
U okviru projekta Sava TIES održana su tri radionice o podizanje svesti o invazivnim stranim vrstama u Hrvatskoj i Srbiji, tokom septembra i oktobra. Dve radionice su organizovana u Parku prirode Lonjsko polјe (Hrvatska), dok je jedna održana u Specijalnom rezervat prirode Zasavica u Srbiji.
Multimedijalna edukativna izložba „Diverterra" održana je u Centru za posetioce Repušnica u Parku prirode Lonjsko polјe od 8. do 30. septembra 2020. Ova zanimlјiva mobilna izložba sadrži multimedijalne sadržaje i didaktička pomagala namenjena deci predškolskog i osnovnoškolskog uzrasta. Kroz sedam tema, izložba edukuje decu o zaštiti životne sredine, klimatskim promenama, zaštiti prirode i biodiverzitetu. Od početka godine, izložba je putovala u različita zaštićena područja u Hrvatskoj. Izložba „Diverterra" je mobilna komponenta budućeg informativno-edukativnog centra „Diverterra" projekta koji je osnovao Institut za zaštitu životne sredine i prirode Ministarstva ekonomije i održivog razvoja. Cilj izložbe je podizanje svesti javnosti o projektu Sava TIES i značaju prekograničnog upravlјanja invazivnim vrstama, Park prirode Lonjsko polјe postavio je izložbu o invazivnim vrstama u Centru za posetioce Repušnica.
„Vikend gljiva" kao događaj organizovan je 26. i 27. septembra u Centru za posetioce Repušnica. Glјivarski festival pripremili su Turistička zajednica grada Kutine, Javna ustanova Park prirode Lonjsko polјe i Centar za istraživanje glјiva „Russula" Novska. Posetioci su imali priliku da istraže veliku izložbu pečurki i edukativne sadržaje o biološkoj raznovrsnosti Lonjskog polјa i značaju njegovog očuvanja. Posetioci „Vikenda gljiva" informisani su o načinima borbe projekta Sava TIES protiv invazivnih vrsta u zaštićenim područjima u slivu reke Save. Prisustvo invazivnih vrsta značajno utiče na promene u staništima, a samim tim i na biodiverzitet glјiva.
Na radionici u Specijalnom rezervatu prirode Zasavica učestvovali su studenti Fakulteta za primenjenu ekologiju „Futura" . Osnovni cilј ove radionice bio je upoznavanje sa invazivnim vrstama Zasavice i aktivnim merama zaštite biodiverziteta. Radionica je održana 11. oktobra, a tom prilikom održane su prezentacije na temu invazivnih vrsta i njihovog značaja, kao i o invazivnim vrstama koje se nalaze na području Rezervata i različitim načinima sprovođenja aktivnih mera zaštite biodiverzitet pomenutog Rezervata. Ceo događaj završen je terenskom posetom Zasavici, gde su se studenti upoznali sa invazivnim vrstama Rezervata i eksperimentalnim poligonima, gde se invazivne vrste uklanjaju mehaničkim i hemijskim metodama.
Preuzmite priložene fajlove (kliknite na naslov fajla):
426preuzimanja fajlaSava_TIES-radionice.pdf




































































